Утрово

Силен земјотрес од шест степени ја погоди Грција

Земјотресот е почувствуван низ целиот Пелопонез и Атика, но и во Турција, Египет, Италија и Либија.

Силен земјотрес од шест Рихтерови степени ја погоди утрово Грција, јави Евромедитеранскиот сеизмолошки центар ЕМСЦ. Засега нема информации за евентуални жртви и штети.

Земјотресот се случил во 8.23 утрово, а епицентарот бил во море во близина на Крит, околу 74 километри северозападно од градот Ханиа, на длабочина од 56 километри.

Тресењето на тлото било почувствувано низ целиот Пелопонез и Атика, јавуваат локалните медиуми, но и во Турција, Египет, Италија и Либија.

Зградите на Крит и универзитетите биле евакуирани рано утрово. Според првите информации од теренот, земјотресот бил силен и се почувствувал низ цела Грција. Засега, сепак, нема точни информации колку траел потресот.

Говорејќи за локалните медиуми, сеизмологот Ефтимиос Лекас рече дека денешниот потрес не е поврзан со смртоносниот земјотрес што вчера ја погоди Албанија, како и тој во Босна.

Грците се плашат од нови земјотреси што, според локалните медиуми, по Крит би можеле да го погодат копното, како и Турција и Италија.

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе

Најпрво, важно е да се напомене дека поседувањето на оф-шор компанија не е нелегално само по себе. Во суштина оф-шор земјите нудат низа поволности како што се исклучително поволни стапки на данок. Всушност, некои од нив имаат нула стапка на данок. 

повеќе