Силен земјотрес го погоди Родос, луѓето бегаа од кафулињата (ВИДЕО)

Земјотрес со јачина од 4,7 степени утрово го потресе грчкиот остров Родос.

Епицентарот на земјотресот е забележан во морето околу 25 километри североисточно од Родос. Земјотресот е откриен на длабочина од 67,4 километри.

Денешниот земјотрес на Родос следува по вчерашниот потрес на островот Касос со јачина од 4,4 степени.

Засега нема информации за евентуални жртви и материјална штета.

 

Доколку најмоќните луѓе во земјата (вклучително и претседателот Милановиќ) не престанат со вербалните напади и притисоци врз новинари и медиуми, се плашам дека Хрватска ќе појде по стапките на Унгарија, Полска и Словенија во однос на (не)слободата на медиумите, што секако не е европски, туку автократски пат.

повеќе

Законот за високо образование јасно и прецизно ја пропишува постапката за избор во наставно-научни и соработнички звања на високообразовните институции во нашата држава-Македонија.

повеќе

На три месеци пред избори, Владата носи закони и уредби со катастрофални последици по граѓаните, што е просто неверојатно.

повеќе