Силен земјотрес ги погоди Филипините, најмалку едно лице загина

Земјотрес со јачина од 6,6 степени во вторникот ја потресe областа Самар во источниот дел на Филипините, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар (ЕМСЦ).

EPA-EFE/JOHN MARK

Земјотресот, со епицентар во море на длабочина од 30 километри, оштети куќи и друг имот, а загина најмалку едно лице. Оштетен е и спортски комплекс, кој бил претворен во карантин среде новата пандемија на коронавирус.

Филипинската сеизмолошка агенција соопшти дека нема опасност од цунами, но предупреди за ризик од последиците од земјотресот и нови силни потреси.

Тоа е најсилен земјотрес на Филипините, кои се наоѓаат на т.н. Огнен прстен - сеизмички активен појас на вулкани во Тихиот океан, во последните осум месеци.

Маж, пензиониран полицаец, загинал кога неговата три-катна зграда се срушила и четири лица се здобиле со полесни повреди, соопштија локалните власти.

Пациентите се преместени под шатори поради пукнатини во зградата на болницата, изјави локален службеник.

Инженерите вршат увид во оштетениот спортски комплекс за да видат дали е безбеден за сместување на лица кои се таму во карантин, рече тој.

Филипините со 107 милиони жители имаат најголем број случаи на коронавирус во југоисточна Азија. Потврдени се повеќе од 164.000 случаи на зараза и 2.681 смртен случај.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE/JOHN MARK

Каракачанов: На Бугаринот паметот му доаѓа следниот ден...

повеќе

При еден спор, понижувањето не е добро ниту за победникот, ниту за поразениот; ниту за „победникот“, ниту за „поразениот“.

повеќе

Стравот од неизвесноста што ја носи пандемијата од ковид-19 вирусот, бара да се преструктуираме и да го промениме начинот на нашето однесување и работење.

повеќе