Заменик шефот на НАТО:Сигурен сум дека брзо ќе ги примиме Финска и Шведска во НАТО

НАТО е уверен дека може да ги надмине приговорите на Турција и брзо да ги прими Финска и Шведска, рече Мирчеа Џоана заменик генералниот секретар на НАТО додека алијансата се подготвува за историско проширување по руската инвазија на Украина.

Фото: ЕПА

Министрите за надворешни работи на 30 земји членки на НАТО викендов одржуваат дводневни разговори во Берлин, на кои фокусот е на кандидатурите за членство на двете скандинавски земји.

За неколку дена се очекува двете земји да поднесат официјални апликации за членство во НАТО. Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу вчера неочекувано се спротивстави на нивното членство во НАТО, велејќи дека е „неприфатливо и нечуено“ новите членки на НАТО да ја поддржат забранетата курдска милитантна група ПКК.

Не е познато дали е постигнат напредок по ова прашање по синоќешните разговори на Чавушоглу со неколку министри за надворешни работи на НАТО и со министрите за надворешни работи на Финска и Шведска. Како што продолжија разговорите денеска заменик генералниот секретар на НАТО, Мирчеа Џоана, рече дека е уверен дека загриженоста на Анкара може да се реши.

„Турција е важен сојузник и изрази загриженост која ја решаваат пријателите и сојузниците, убеден сум дека ако овие земји решат да бараат членство во НАТО, ќе можеме да ги поздравиме и да ги најдеме сите услови за постигнување консензус“, рече Џоана за новинарите.

На состанокот во Берлин многу сојузници ги поддржаа Финска и Шведска, нагласувајќи ја потребата од брза ратификација на нивните кандидатури за членство, што обично трае до една година.

„Германија подготви сè за брз процес на ратификација мораме да се погрижиме да им дадеме безбедносни гаранции. Не смее да има транзициски период, сива зона каде што нивниот статус е нејасен “, изјави за новинарите германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок.

Таа мислеше на период на ратификација во кој нордиските земји сè уште нема да бидат заштитени со член 5 од НАТО, кој гарантира дека нападот врз еден сојузник е напад врз сите. Канадската министерка за надворешни работи Мелани Жоли рече дека се надева дека процесот може да биде завршен „во рок од неколку недели“.

Министрите, на кои денеска им се придружи американскиот државен секретар Антони Блинкен, разговараа за прашањетa за привремени безбедносни гаранции за Шведска и Финска, чии планови предизвикаа закани за одмазда од Москва.

Русија смета дека проширувањето на НАТО е закана за сопствената безбедност и како причина за инвазијата на Украина ја наведе нејзината амбицијата да се приклучи на Алијансата. Министрите исто така ќе го разгледаат првиот нацрт на новиот стратешки концепт на НАТО, неговата основна воена доктрина, кој треба да биде договорен на самитот на лидерите во Мадрид кон крајот на јуни.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Со францускиот предлог на патот кон ЕУ македонскиот народ ќе ја изгуби историската тапија врз сопствената свест и наследство.

повеќе

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе