Си и Меркел разговарале за праведна и ефикасна дистрибуција на вакцините

Кинескиот претседател Си Џинпинг рече дека Кина е подготвена да соработува со Германија околу вакцините, со цел да се обезбеди праведна и ефикасна дистрибуција на вакцините против ковид-19 низ целиот свет, особено во земјите во развој, објави Кинеската медиумска група.

Фото: ЕПА

Си ја даде изјавата за време на телефонски разговор со германската канцеларка Ангела Меркел во вторникот, неколку дена по завршувањето на самитот на Г20.

Европските земји се соочуваат со уште еден бран на коронавирусот, тие треба да се обединат во борбата против вирусот, рече Си.

Си ѝ порача на канцеларката Меркел дека Кина се надева дека Германија и ЕУ можат да останат отворени за кинеските компании и дека билатералната соработка треба да се заснова на меѓусебно почитување и придобивки. Кина ќе продолжи да го шири и отвора својот домашен пазар, што ќе донесе нови можности за германските компании, додаде тој.

Меркел рече дека се надева дека ќе продолжи да промовира одржлив и здрав развој на односите меѓу Германија и Кина, како и ЕУ и Кина.

Таа исто така изјави дека Германија се надева дека ќе го заврши договорот за инвестиции меѓу Кина и ЕУ како што е планирано и дека двете земји можат да ја зајакнат соработката околу дистрибуцијата на вакцините, инвестициите, климатските промени и заштитата на животната средина, пренесува ЦМГ.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

И сега вие замислете, на едно детенце од 6 години да му кажувате со авторитет на наставник дека не треба да се дефинира како машко или женско.

повеќе

Засега СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ и нивните заеднички алтер-фабрикати не даваат впечаток дека го разбираат новосоздадениот замаец.

повеќе

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе