ПЕКИНГ

Си го предупреди Трамп за „негативните фактори“ што ги повредуваат односите со САД

Кинескиот претседател Си Џинпинг денес го предупреди претседателот Доналд Трамп дека „некои негативни фактори“ ги повредуваат односите САД - Кина, бидејќи тензиите повторно се појавуваат во текот на долгогодишните болни точки.

Коментарите на Си во телефонскиот разговор со Трамп го следеа незадоволството на Пекинг поради продажбата на САД на оружје на нивниот ривал Тајван, санкциите на САД против кинеската мала банка поради нејзината соработка со Северна Кореја и последно, пловењето на американскиот уништувач во границите на територијалните води до островот, што Кина сака да го присвои во Јужното Кинеско Море, пренесе АП.

Пекинг исто така беше незадоволен кога Стејт департментот на Пекинг минатата недела му даде лоша оценка во новиот извештај за трговија со луѓе.

Како што објавија државните медиуми, Си на Трамп во повикот му рекол дека Кина очекува Вашингтон да продолжи со водењето на односите врз основа на принципот „една Кина“, принцип што ги отфрла формалните контакти со Тајван, што Кина го прогласи како нејзина територија.

„Си Џинпинг нагласи дека, по неговата средба со претседателот во Мар-а-Лаго, односите Кина-САД постигнаа важни резултати“, објави државната телевизија, мислејќи на средбата на Си со Трамп во Флорида во април. „Во исто време, билатерални односи беа погодени од некои негативни фактори. Кина ја изрази својата позиција кон САД“.

Сакајќи да ја олесни малку пораката, Си исто така рече дека односите Кина-САД постигнале „важни резултати“ од состанокот во Флорида.

Не е познато дали некое од овие прашања ќе се појави во дискусиите на самитот на Г20 во Германија, на кој Трамп и Си се очекува да одржат билатерален состанок.

Но, сега се чини дека Кина го возвраќа притисокот на САД, поставувајќи сцена за потенцијална конфронтација.

Министерството за надворешни работи на Кина ги обвини САД за прекршување на кинескиот суверенитет и нарушување на „мирот, безбедноста и редот на релевантните води“, откако уништувачот на американската морнарица отплови во неделата 12 наутички милји (22 километри) кон малиот остров Тритон кој е баран од Кина,Тајван и Виетнам.

Eве ние ве сакаме, ве каниме да ни се придружите, ама за тоа ќе морате да се откажете од најсветото, од вашето „јас“ !?

повеќе

Доколку Нимиц нè разочара, Владата ќе биде исправена пред тешка дилема дали да стави помалку поволен предлог на референдум или да чека поповолен за да ги максимизира шансите референдумот да успее, но притоа и да ризикува губење на моментумот.

повеќе

Определуваќи се за европските вредности на демократијата се наоѓаме пред историска шанса која не треба и не смее да се пропушти не само во односите со Бугарија.

повеќе