На отворањето на форумот „Појас и пат“

Си Џинпинг порача дека сака транспарентни и одржливи проекти

Кинескиот претседател Си Џинпинг денеска во Пекинг рече дека сака „транспарентни" и „одржливи" проекти за буџетите на земјите кои учествуваат во неговата иницијатива „Појас и пат".

На отворањето на вториот форум посветен на оваа иницијатива, која собра околу 40 шефови на влади и држави, Си вети „нулта толеранција“ за корупција во рамки на иницијативата која некои ја критикуваат дека не е транспарентна.

Критичарите на иницијативата на Си за меѓународна соработка му замеруваат дека ги фаворизира фирмите базирани во Кина и дека таа претставува „должничка стапица“ за земјите кои добиваат заеми од кинеските банки за изградба на инфраструктура.

„Сè треба да биде направено на транспарентен начин и треба да имаме нулта толеранција за корупција“, рече Си Џинпинг.

Тој рече дека Кина ќе промовира „зелен“ развој, додека некои ја обвинуваат дека проектите, како што се брани и термоелектрани на јаглен понекогаш предизвикуваат штета на животната средина.

Си Џинпинг изјави дека Новите патишта на свилата не се „ексклузивен клуб резервиран само за некои и дека промовираат „заеднички развој и просперитет“.

На овој собир во Пекинг, меѓу другите, присуствуваат и рускиот претседател Владимир Путин, италијанскиот премиер Џузепе Конте, чија земја минатиот месец стана прва земја членка на Групата седум индустријализирани земји што се приклучи на кинеската иницијатива.

Меѓу присутните се и египетскиот претседател Абдел Фатах ал Сиси, грчкиот премиер Алексис Ципрас и швајцарскиот премиер Ули Маурер.

Најголемиот број западноевропски земји се внимателни кон овој кинески проект и на собирот испратија министри, а Вашингтон не испрати никого.

Од почетокот на иницијативата во 2013 година, Кина инвестираше вкупно 80 милијарди долари во разни проекти, а банките дале заеми со вкупна вредност од 175 до 265 милијарди долари, рече Сјао Веиминг висок кинески службеник задолжен за програмата.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе