Си Џинпинг му честиташе на кралот Чарлс за неговото доаѓање на престолот

Кинескиот претседател Си Џинпинг му честиташе на британскиот крал Чарлс Трети за неговото доаѓање на престолот, објави денеска официјалната новинска агенција Ксинхуа.

Фото: ЕПА

Претседателот Си истакна дека е подготвен да работи со кралот Чарлс за промовирање на меѓусебното разбирање и пријателството меѓу народите на двете земји и за зајакнување на комуникацијата за глобалните прашања.

Тој потсети дека оваа година се одбележуваат 50 години од воспоставувањето на дипломатски односи меѓу двете земји, пренесува Ројтерс. Британската агенција наведува дека односите меѓу Лондон и Пекинг се влошиле во текот на изминатата деценија и дека новата премиерка на Велика Британија, Лиз Трас е една од најжестоките критичарки на Кина.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе

Провокација е именувањето на бугарските клубови „Борис III“ и „Ванчо Михајлов“. Не можеа ли да бидат со имињата Елин Пелин, Димчо Дебељанов, Черноризец Храбар или Иван Вазов?

повеќе

Слоганот на македонското претседателство со ОБСЕ е “It’s About People” и затоа ќе е доблесно МНР да побара помош и поддршка за да си ги заштити националните интереси, интегритетот, суверенитетот, јазикот и идентитетот.

повеќе