Според државните медиуми во Пекинг

Си Џинпинг му честиташе на Бајден на изборната победа

Кинескиот претседател Си Џинпинг му ја честиташе на Џозеф Бајден победата на американските претседателски избори, објавија денес државните медиуми во Пекинг.

EPA-EFE

Двете земји „мора да избегнат секаков конфликт или конфронтација и меѓусебно да се почитуваат во духот на меѓународната соработка“ за да ја промовираат „благородната идеја“ на мирот и развојот, наведе во честитката кинескиот претседател.

Тој порача и дека меѓународната заедница „очекува здрави и стабилни“ односи на Кина и САД.

Кина е една од последните големи земји која му ја честиташе на Бајден победата на претседателските избори, одржани на 3 ноември.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе