Шведските партии конечно се договорија да формираат нова влада

Шведската центристичка и либерална партија се договорија околу тоа лидерот на социјалдемократите Стефан Лофвен да го подржат за втор мандат како премиер, што потенцијално значи крај на неколкумесечната криза, соопшти денеска весникот Афтонбладет, повикувајќи се на неименувани извори, пренесе Ројтерс.

Договорот сѐ уште треба да се потврди од водечките тела на тие партии, пишува весникот.

Септемвриските избори го оставија парламентот без мнозинство. Лидерите на партиите досега не успеаа да се договорат како да формираат влада која нема да ги вклучува анти-имигрантските Шведски демократи.

Парламентот два пати, во септември и во средината на декември, не даде втор мандат на коалициска влада на социјалдемократите на Лофвен, но како премиер го отфрли и десничарот Улф Кристерсон, лидерот на Умерена партија.

И овој договор за Лофвен може да наиде на спротивставување на некои членови на центристичката и либералната партија, бидејќи тој ќе го означи крајотна четири партискиот сојуз на десниот центар, формиран во 2004 година за да се стави крај на долготрајната доминација на социјалдемократите во политиката.

Доколку парламентот не го потврди меѓупартискиот договор за Лофвен како премиер, ќе се зголеми веројатноста за предвремени избори по четири месечен политичкиот застој.

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?

повеќе

Како граѓани на независна и суверена Република Македонија веќе се навикнавме постојано да живееме во секојдневни тензии и стресови.

повеќе