Шведска и Финска официјално поднесоа барање во НАТО, се очекува процесот да трае само неколку недели

Шведска и Финска официјално ја поднесоа својата апликација за членство во НАТО, одлука поттикната од руската инвазија на Украина. Процесот на пристапување се очекува да трае само неколку недели, пишува Ројтерс.

Фото: ЕПА

Нивната одлука за влез во НАТО е една од најзначајните промени во европската безбедносна структура.

„Ова е историски момент, кој мораме да го искористиме“, рече генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на кратката церемонија на која шведскиот и финскиот амбасадор во алијансата ги предадоа своите писма за апликација.

„Топло ги поздравувам барањата на Финска и Шведска за влез во НАТО. Вие сте нашите најблиски партнери, а вашето членство во НАТО ќе ја зголеми нашата заедничка безбедност“, рече Столтенберг.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе