Швајцарците му кажаа „не“ на оружјето поддржувајќи нов закон на референдум

Швајцарците вчера на референдум го поддржаа прелог законот за заострување на условите за поседување оружје.

Над 63 отсто од гласачите ја прифатија законската регулатива на ЕУ за огнено оружје, која беше усвоена пред две години по терористичките напади во Франција, Белгија, Германија и Британија, пренесува Асошиејтед прес.

Новиот предлог закон во Швајцарија наиде на критики на сопствениците на оружје и стрелачките сојузи.

Со новиот закон се предвидени редовна обука за уптреба на огнено оружје, специјални исклучоци за поседување некакво полуавтоматско оружје и сериско нумерирање на главните делови на некои оружја за да се олесни нивното следење.

Сегашниот изборен модел е причината и генераторот  на сите проблеми на општественото и политичпко уредување на Македонија.

повеќе

Кина му дава на регионот нова надеж додека сонот за ЕУ се распаѓа, вели Политико.

повеќе

Северна Македонија стана кандидат 9 години пред Албанија и нема ништо лошо побрзо и да оди напред.

повеќе