Шумски пожари опустошија регион во Сибир, загинаа над 4.000 животни (ВИДЕО)

Големи шумски пожари го опустошија минатиот викенд транбајкалскиот регион во Сибир, на рускиот далечен исток, при што загинаа над 4.000 животни, а повеќе од 100 згради и објекти се уништени.

На југот и југоистокот на регионот биле загрозени 17 населби, поради што властите морале да прогласат вонредна состојба.

Регионалното министерство за земјоделство потврди дека загинале повеќе од 4.000 животни.

„Според првичните податоци, во пожарите загинале над 3.200 кози и овци, 478 птици, 374 крави, 27 коњи и 22 свињи“, се наведува во соопштението на локалните власти.

Македонските граѓани конечно го гледаат крајот на илузијата што им се продава од осамостопјувањето до денес.

повеќе

Министерот за финансии не треба да е кум, баџанак, шура, братучед или самиот тој, бидејќи треба да даде отпор на честите политички, но не и економски барања на членовите на владата.

повеќе

Зрелоста на еден народ е да препознае кога протестите за замена му ги продаваат како протести за промена. 

повеќе