Шумски пожар изби во близина на Атина, евакуирани десетици домови (ВИДЕО)

Грчките власти евакуираа еден детски летен камп, неформален камп за емигранти и бегалци, како и повеќе десетици домови поради шумски пожар.

Twitter

Пожарот изби јужно од Атина, каде силните ветришта ги попречуваат пожарникарите во гаснењето на пожарот.

Големиот пожар изби денес на југоистокот на Атика, во областа на градот Лаврио, одалечен 60 километри од Атина, соопшти пожарникарската служба.

Пожарникарската служба препорача од претпазливост да се евакуираат жителите на четири населби на југот на Атика – Агрилеза, Камариза, Ајос Герасимос и Сунио.

Во согласност со таа препорака, властите ги евакуираа наведените четири населби, децата од блискиот камп Акројали и неформалниот камп за бегалци и емигранти, во сопственост на министерството за развој, пренесува АНА.

Пожарот изби во близина на борова шума во областа Понта-Зеза во Лаврио, а силните ветришта, со јачина 7 на Бофоровата скала, ги зголемуваат шансите пожарот да се прошири кон шумата Сунио, предупреди градоначалникот на Лавреотики Димитрис Лукас.

Пожарот го гасат 49 пожарникари со 19 пожарникарски возила, два авиони за гасење пожар и четири хеликоптери, пренесува Катимерини.

Легенда под Главна слика

Twitter

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе

Се поставува прашањето, дали треба да се жртвува слободата за сметка на жртвите кои се последица од вирусот, кој не можеме да го спречиме освен со строги санкции и мерки?

повеќе