Според анкетите

Шпанските социјалисти со најмногу гласови, но недоволно за влада

Владејачката Шпанска социјалистичка работничка партија (ПСОЕ) доби денес на изборите најмногу гласови, но недоволно за составување влада, покажуваат првите излезни анкети направени непосредно по затворањето на гласачките места во 20 часот.

Партијата од левиот центар ПСОЕ на премиерот Педро Санчез добива меѓу 116 и 121 место во парламентот со 350 места, покажува анкетата на куќата за испитување на јавното мислење ГАД направена и објавена на шпанската државна телевизија РТВЕ. За формирање влада се потребни 176 пратеници.

Левата коалиција Унидас Подемос добива од 42 до 35 места па во случај на потенцијална коалиција со ПСОЕ левицата би имала меѓу 158 и 166 места, што е сѐ уште недоволно за составување влада. Во тој случај би морала да ја добие поддршката од помалите каталонски партии кои инсистираат на референдум за независност на Каталонија од Шпанија. ПСОЕ досега ја одбиваше идејата за референдум.

Десницата, според оваа анкета, се наоѓа уште подалеку од формирање влада. Најголемата опозициска партија, Народната партија од десниот центар, добива од 69 до 73 места, партијата од центарот Граѓани 48 или 49, а екстремно десничарскиот Вокс 36 до 38. Сите заедно би имале меѓу 153 и 160 места, исто така под потребните 176.

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе

Добар изборен систем треба да биде репрезентативен, но и да овозможува ефикасно владеење.

повеќе

Луѓето можете и ги задржите во сопствената земја - ако им е добро.

повеќе