Шпанскиот премиер најави помилување на притворените каталонски лидери

Шпанската влада планира да помилува девет лидери на неуспешниот обид на Каталонија да прогласи независност во 2017 година, објави денеска премиерот Педро Санчез.

Фото: ЕПА

Со помилувањата што владата треба да ги потврди на неделната седница, социјалистичкиот премиер Санчез сака да ги ублажи тензиите во североисточниот регион и на тој начин да започне преговори меѓу Мадрид и каталонските власти.

„Конфронтацијата не решила ниеден проблем“, рече тој во говорот во познатата опера во Барселона, на настан на кој присуствуваа околу 300 претставници на каталонското граѓанско општество.

„За да се постигне договор, некој мора да го направи првиот чекор“, рече Санчез и додаде дека тоа ќе го стори шпанската влада.

Анкетите претходно покажаа дека околу 60 проценти од Шпанците, вклучувајќи ги скоро сите опозициски партии, се спротивставуваат на ослободувањето на деветмина политичари и активисти приведени во 2019 година за нивната улога во хаотичните, а понекогаш и насилни настани што ја предизвикаа најголемата политичка криза во Шпанија во последните неколку децении.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Србија продолжува да го негира минатото, при што нејзините политички елити ја користат резолуцијата за да ѝ се спротивстават на Црна Гора и истовремено се надеваат дека овој потег ќе им донесе поголема популарност дома.

повеќе

„И, ако милееме ние за својата Татковина, ако во нас има барем капка македонска крв, ако во нас останала искра благороден патриотизам, овојпат треба да се впрегнеме, за да понесеме дел од тежината на едно дело и од жестокото величие на една епоха“.

повеќе

(Овој труд беше презентиран на конференцијата „Геноцидот и неговата превенција во дигиталното доба: предизвици на 21 век“, 19- 23 јули, Барселона, Шпанија.)

повеќе