Мадрид, Шпанија

Шпански воен авион се сруши по парадата (ВИДЕО)

Воен авион се сруши во базата Лос Лианос во Шпанија по воената парада одржана во Мадрид, соопшти шпанското Министерството за одбрана. Пилотот загинал.

Авионот учествувал во воената парада „12 Октомври“ по повод Националниот ден, објавија шпанските медиуми.

Портпаролот на шпанскиот Сектор за вонредни ситуации изјави дека борбениот авион „Еурофајтер“ се урна во поле во близина на воената база Лос Лианос во близина на градот Албасете во југоисточниот дел, при што пилотот загина, објави Ројтерс.

Авионот учествуваше на воената парада по повод одбележувањето на шпанскиот национален празник, а при враќањето се сруши, соопшти Министерството за одбрана на Шпанија.

Причините за несреќата се испитуваат, додаде Министерството.

Албасете се наоѓа околу 300 километри југоисточно од главниот град.

Воените трупи и полицијата денеска маршираа низ улиците на Мадрид во знак на одбележување на националниот празник на Шпанија, сред една од најголемите кризи со кои се соочува земјата, бидејќи нејзината богата североисточната провинција Каталонија се заканува со отцепување.

Најновите случувања на релација политичка власт-граѓански сектор, повторно го отвораат прашањето за односите помеѓу овие два сегмента на општествениот живот.

повеќе

Жените имаат повеќе тешкотии од мажите да најдат значајна и добро платена работа, а процентот на жени во глобалната работна сила постојано заостанува зад процентот на мажите. 

повеќе

Во нашето општество сме опкружени со многу, многу партизани. Партизани во политиката, партизани во образованието и науката, партизани во бизнисот...

повеќе