Сред каталонската криза

Шпанија го одбележа националниот ден со приказ на единство

Шпанија денес го одбележа својот национален ден со приказ на единство во пресрет на напорите за независност на Каталонија, еден ден откако централната влада сепаратистичкиот лидер на регионот му даде краен рок да се откаже од обидот за отцепување.

Земјата страда од најлошата политичка криза на една генерација откако сепаратистите во богатиот североисточен регион гласаа на забранетиот референдум на 1 октомври да се одделат од Шпанија.

За да го одбележат државниот празник, премиерот Маријано Рахој и кралот Фелипе VI присуствуваа на традиционалната воена парада во централниот дел на Мадрид, пренесе АФП.

Вооружените сили маршираа покрај булеварот Пасео де ла Кастелана во Мадрид за да го одбележат денот кога Кристофер Колумбо првпат пристигна во Америка во 1492 година.

Одделни митинзи за единство, вклучувајќи го и оној од членовите на екстремно десничарското движење, започнаа во каталонскиот главен град Барселона.

Еден проблем кај Трамп е тоа што му е опсесија да изгледа „силен".

повеќе

Меѓу најпосетените места во градот сѐ уште на прво место и меѓу главните мотиви поради кои доаѓаат туристите во Крушево е вечното почивалиште на Тоше Проески, спомен куќата изградена во чест на него, Манастирот Св. Преображение и многу други.

повеќе

„Москва се труди да протурка слика за себе како благонаклонет партнер и заштитник на сувереноста и на православното христијанство антитеза на Западот што 'цело време се меша таму кај што не му е местото'.

повеќе