Германскиот канцелар

Шолц: Ризикот дека Путин ќе употреби нуклеарно оружје е намален

Ризикот дека рускиот претседател Владимир Путин ќе употреби нуклеарно оружје е намален поради меѓународниот притисок, оцени германскиот канцелар Олаф Шолц.

EPA-EFE

Тој во интервју за Функе медија кажа дека војната во Украина продолжува и дека е брутална, иако една клучна константа се сменила, а тоа е прекин на заканата со нуклеарно оружје. Кажа и дека и покрај длабоките поделби важно е да се продолжи дијалогот со Кремљ.

„Правиме сè што можеме за да спречиме директна војна меѓу НАТО и Русија. Таквиот судир би имал само губитници – во целиот свет“, кажа Шолц.

Рускиот претседател Владимир Путин вчера оцени дека ризикот од нуклеарна војна расте, но истакна дека Русија не полудела и дека сопствениот нуклеарен арсенал го гледа само како одбранбено средство за одвраќање.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе