Германскиот канцелар

Шолц: Литванија и ЕУ треба да ја укинат блокадата на Калининград

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека е треба да се смират тензиите на Балтикот со тоа што Литванија и Европската Унија ќе ги укинат рестрикциите кои се однесуваат на транспортот на стоки од Русија во нејзината ексклава Калининград, пренесува Политико.

EPA-EFE

Во изминатите недели тензиите се вжештија откако Литванија одлучи на стоките кои во Калининград се пренесуваат со железница и камиони да ги примени санкциите кои Европската Унија ги воведе на увозот на производи од Русија.

Русија жестоко реагираше и се закани со „практична одмазда“ доколку Европската Унија не го одблокира транспортот задржан на границата.

Шолц кажа дека задача на ЕУ е да ги утврди неопходните правила за товарниот транспорт од Русија во нејзината ексклава, сместена меѓу Литванија и Полска.

„Нормално, тие правила мора да се донесат во согласност со фактот што тука станува збор за сообраќај меѓу два дела на Русија“, кажа Шолц, додавајќи дека во тој случај не би требало да се применуваат санкциите на ЕУ против Русија, бидејќи тие производи не се увезуваат во ЕУ, туку се во транзит.

Лидерите на Европската Унија преговараат со литванските власти за изземање на транспортот од Русија во Калининград од санкциите.

„Верувам дека сега двете страни вложуваат големи напори во тој регион да дојде до деескалација“, кажа Шолц.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе