Шолц: Директните контакти со Путин се многу важни

Директните контакти со рускиот претседател Владимир Путин се многу важни, изјави германскиот канцелар Олаф Шолц.

Фото: ЕПА

„Колку и да е тешко, директниот контакт е важен, особено во кризни времиња. Сакам нашите пораки да стигнат директно до Путин“, изјави Шолц во интервју за шведскиот весник „Дагенс Нихетер“.

Тој рече дека на тој начин сака на рускиот претседател да му ја претстави позицијата на Западот во однос на операцијата на руската војска во Украина.

Шолц оцени и дека нормализацијата на билатералните односи со Москва не е можна во блиска иднина.

Претходно, на големата летна прес-конференција, Шолц зборуваше за можноста Путин да ја посети Германија, за што услов би било прекинување на операцијата во Украина и мировен договор меѓу Киев и Москва, потсетува Спутник.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Одлучната изборна победа на италијанската десница овозможува нејзиниот лидер да биде првата жена премиер во Италија и прва која тврди дека недвосмислено има постфашистичко потекло.

повеќе

Нов фронт за работа на градежните фирми на веќе изградените згради (и куќи) треба да биде топлинската изолација.

повеќе

Во Македонија не постои никаква забрана за конверзиона терапија, а лиценцираните психолози што може да се јават како спроведувачи или наведувачи на ваква „терапија“, за жал, не сносат никакви последици.

повеќе