„Учествуваа дури и деца“

Шокантни глетки на Фарските Острови од убиство на десетици китови (ВИДЕО)

Повеќе дестици китови биле убиени во еден залив на Фарските Острови, а фотографии од масакрот и од крв обоената вода ја вознемирија светската јавност.

Традиционалниот китолов, кој локалното население го нарекува гриндрадап, се одржува секоја година од јуни до ноември. Големите морски цицачи се наведуваат до заливот или фјордот каде се убиваат со долги ножеви.

Во традиционалниот лов на китови секоја година страдаат стотици животни.

Вчерашниот масакр на китовите го снимил студент на универзитетот Кембриџ, 22-годишниот Алистер Вард, пренесува Би-би-си.

„Учествуваа дури и деца“, вџашено изјави Вард и изрази загриженост околу начинот на убивање на китовите.

Фарските Острови се автономна данска територија со околу 50.000 жители во северниот Атлантик.

Институциите пристапуваат кон барањата на информации од јавен карактер со одреден сомнеж.

повеќе

Во услови на партиска деполаризација на граѓаните, политичките елити во Македонија треба да пристапат кон помирување и ненасилно решавање на сите меѓусебни конфликти, за земјата да не се врати на патот на поделба.

повеќе

Помина веќе еден месец од објавувањето на документите на Викиликс на кои сите прочитавме дека Никола Димитров бил „заштитен извор на информации“ на САД. Засега, од обвинителството нема никаков одговор.

повеќе