Рускиот министер за одбрана

Шојгу: Вкупно се предале 6.500 украински војници (ВИДЕО)

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу одржа онлајн прес-конференција во која даде нови информации за она што Русија го нарекува „специјална воена операција во Украина“.

EPA-EFE

Како што кажа рускиот министер за одбрана, вкупниот број на заробени украински војници достигнал 6.489.

Шојгу кажа дека во последните пет дена се предале 126 војници на украинските оружени сили и повтори дека вкупниот број војници кои се предале, односно кои се заробени е 6.489.

Тој истакна и дека 97 отсто од самопрогласената Луганска Народна Република се под руска контрола.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе