„До крајот на годината“

Шојгу: Русија ќе формира 12 нови воени бази како одговор на јакнењето на НАТО

Русија ќе формира 12 нови воени бази на западот на земјата како одговор на јакнењето на НАТО и очекуваното проширување на воениот пакт на Финска и Шведска, изјави денес рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу.

EPA-EFE

„До крајот на годината, 12 воени бази и единици ќе бидат распоредени во Западниот воен округ“, им кажа Шојгу на функционери на министерството за одбрана и војската.

Тој предупреди на „порастот на воените закани на руските граници“, обвинувајќи ги НАТО и Соединетите Американски Држави.

Шојгу кажа дека освојувањето на источниот украински регион Луганск е речиси завршено и дека се предале 1.908 украински војници од челичарницата Азовстал во Мариупол.

„Ослободувањето на Луганската Народна Република е речиси завршено“, кажа рускиот министер за одбрана.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе