Шлаканица од Америка: „Курти прави сериозна грешка, САД не ги поддржуваат неговите полумерки за царините“

САД не ги поддржуваат полумерките на косовскиот премиер Аљбин Куртин за делумно укинување на царините на стоката од Србија, порача специјалниот американски претставник за дијалогот на Белград и Приштина Ричард Гренел.

„Нашата позиција е сосема јасна: царините мора целосно да бидат укинати. Господинот Курти прави сериозна грешка – и тоа му е јасно дадено до знаење на косовскиот претседател Хашим Тачи во Белата куќа“, напиша Гренел на Твитер по повод одлуката на Курти да објави постепени и условено укинување на царините на стоката од Србија и БиХ.

Изминатата недела имаше бурен почеток со објавувањето на вториот сет мерки. Се изнаслушавме разно-разни коментари, предлози и видувања кои никако не би можело да се рече дека се засновани на прецизни анализи и предвидувања на надлежните институции во државата, со кои располагаме, НБРСМ и МФ.

повеќе

Наместо да седнат заедничи и оние од власта и оние од опозицијата и да се договорат околу стратегијата за борбата со најголемата опасност, тие мудруваат и кажуваат бајки.

повеќе

За жал во овие тешки времиња некои политичари се занимаваат и со вируски патриотизам: на корона не сме се обратиле мултилингвално.

повеќе