Шешељ: Балашевиќ е предавник на српскиот народ, со паганските ритуали се сквернават спомениците

Лидерот на Српската радикална партија (СРС) Војислав Шешељ изјави синоќа дека е рамнодушен поради смртта на Ѓорѓе Балашевиќ и дека е разочаран што медиумите го слават кантавторот, кој, како што кажа, е „предавник на српскиот народ“.

EPA-EFE

„Сè што имав да кажам за Ѓорѓе Балашевиќ кажав дека беше жив. Сега кога е мртов, немам што да додадам или одземам. Огорчен сум што со некои пагански ритуали се сквернават спомениците во центарот на Белград и Нови Сад. Можеа тоа да го прават на гробишта, пред куќата на Балашевиќ, на некое друго место“, кажа Шешељ.

Тој го коментираше и филмот „Дара од Јасеновац“. За него тоа е еден од најдобрите српски филмови на сите времиња.

„Немам замерки ни кон еден глумец, најтешко им било на оние што глумеле усташи. Мислам дека таа тема не е исцрпена“, истакна Шешељ додавајќи дека требало да се прикажат и масовните сцени.

Додаде и дека во Сребреница немало геноцид.

„Во Сребреница немаше геноцид, ниедна жена не била убиена“, кажа Шешељ.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

 Еврообврзница во услови на најголемата светска економска криза за репрограмирање на долгот и буџетска поддршка.

повеќе

Повикот на Заев за „Влада за национален спас“ само три дена откако неговиот кабинет ја доби собраниската доверба, покажува дека таа тешко би се качила над сегашните 62 пратеници.

повеќе

Богатите држави мораат веднаш да донираат вакцини против ковид-19 на загрозените држави. 

повеќе