Шефот на СЗО: Опасно е да се мисли дека пандемијата е при крај

Условите за развој на нови соеви на коронавирусот сè уште се идеални и опасно е да се мисли дека омикрон е последен или дека пандемијата е при крај, предупреди генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус.

Фото: ЕПА

Во почетокот на состанокот на извршниот одбор на СЗО, Гебрејесус рече дека акутната фаза на пандемијата може да биде прекината оваа година доколку се постигнат некои клучни цели, наведувајќи дека тоа „мора да остане колективен приоритет“.

Тој рече дека крајот на глобалната вонредна состојба поради коронавирусот е можен оваа година, со остварување на целите како што се вакцинирање на 70 отсто од населението на секоја земја до средината на 2022 година, фокусирање на ранливите групи и подобрување на тестирањето и следењето на движењата на вирусот.

„Точно е дека во скора иднина ќе живееме со ковид и дека ќе мора да научиме да го контролираме преку одржлив и интегриран систем за акутни респираторни болести за да се подготвиме за идни пандемии. Но учењето да живееме со ковид не може да значи прифаќање на речиси 50.000 смртни случаи неделно од болести што може да се спречат и лекуваат“, рече Гебрејесус.

Тој апелираше да се зајакне СЗО и да се зголеми финансирањето на таа организација за поуспешна борба против здравствените кризи.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Економската криза е лоша во сите сфери на живеењето, но од неа можеме и да научиме по нешто.

повеќе

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе