Шефот на републиканците во Сенатот: Трамп ја поттикна толпата да упадне во Конгресот

Лидерот на републиканското мнозинство во американскиот Сенат Мич Меконел го обвини денес претседателот Доналд Трамп, колега републиканец, дека ги предизвика немирите на 6 јануари кога толпа негови поддржувачи упаднаа во Капитол.

EPA-EFE

„Толпата беше хранета со лаги. Ја испровоцираа претседателот и други моќни луѓе“, кажа Меконел во говор во Сенатот.

Американскиот Претставнички дом минатата среда по втор пат гласаше за отповикување на Доналд Трамп. Сенатот допрва треба да го одреди датумот за процесот со кој ќе се потврди или отфрли отповикувањето.

Меконел минатата недела кажа дека ќе ги слушне аргументите за време на судењето во Сенатот пред да реши дали треба да се отповика американскиот претседател поради поттикнување на бунтот кој резултираше со опсада на седиштето на американската демократија.

Демократскиот лидер во Сенатот Чак Шумер, кој треба да стане нов лидер на мнозинството во следните денови, откако демократите победија на изборите за Сенатот во Џорџија, во тоа тело кажа дека Трамп е „закана за уставниот поредок, без оглед дали е на власт или не“.

Шумер додаде дека, ако Трамп биде отповикан, Сенатот ќе гласа за тоа да му биде забрането повторно кандидирање за претседател.

Поддржувачите на Трамп на 6 јануари упаднаа во Капитол во кој траеше потврдувањето на изборната победа на Џо Бајден, чија инаугурација е утре.

Седницата беше одложена неколку часа, а во насилниот упад во Капитол животите ги изгубија пет луѓе, вклучувајќи еден полицаец.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во САД и некои други земји, припадниците на загрозените расни и етнички малцинства имаат пократок животен век од просечниот, и поради тоа не се доволно застапени меѓу оние за кои најмногу се очекува дека ќе починат од ковид-19.

повеќе

Предвидувањата за тоа дека ќе дојде денот кога Бугарија ќе ги искористи пасошите кои Софија така лесно им ги даваше на македонските државјани почнуваат да се остваруваат.

повеќе

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе