Шефот на ОН: Итно да се обнови договорот меѓу Русија и Украина

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш ги повика Русија и Украина да го обноват договорот со кој беа извезени повеќе од 8 милиони тони жито од Украина и беа намалени светските цени на храната.

Фото: ЕПА

Гутереш ги повика и другите земји, главно на западот, да го забрзаат отстранувањето на пречките што го блокираат рускиот извоз на жито и вештачки ѓубрива, пренесе агенцијата Франс прес.

Портпаролот на шефот на ОН во петокот рече дека Гутереш ја истакнал итноста на обновувањето на договорот за „да придонесе за безбедноста на храната низ целиот свет“.

Договорот меѓу Украина и Русија, главните светски снабдувачи со жито, беше постигнат од ОН и Турција во јули и истекува на 19 ноември.

Рускиот амбасадор во ОН во средата изјави дека пред Москва евентуално да се согласи да го обнови договорот, на Русија треба да ѝ се дозволи да ги извезува своите жита и ѓубрива на светскиот пазар, „што никогаш не се случило од почетокот на договорот“. Тој додаде дека Русија се соочува со голем број проблеми за да го реализира својот извоз.

Гутереш рече дека обновувањето на украинскиот извоз на жито од три пристаништа на Црно Море „значително придонесе за намалување на цените на пченицата и другите стоки“.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе