Шефот на НАТО: Финска и Шведска би можеле наскоро да ни се придружат

Финска и Шведска ќе можат брзо да се придружат на НАТО доколку аплицираат за членство, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

Фото: ЕПА

„Доколку решат да аплицираат, Финска и Шведска ќе добијат топло добредојде и очекувам процесот да се одвива брзо“, изјави Столтенберг за новинарите во Брисел, додавајќи дека планира да разговара со финскиот претседател подоцна во четврток.

Тој рече дека е сигурен дека може да се пронајдат решенија за периодот на транзиција помеѓу поднесувањето на апликацијата од двете скандинавски земји и официјалната ратификација во парламентите на сите 30 членки на НАТО.

„Убеден сум дека постојат начини да се премости овој преоден период на начин што е доволно добар и што им одговара на Финска и Шведска“, рече Столтенберг.

Русија, со која Финска дели граница од 1.300 километри, соопшти дека ќе распореди нуклеарно оружје и хиперсонични проектили во својата балтичка енклава Калининград доколку Финска и Шведска одлучат да се приклучат на НАТО.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе

Потписниците на нотарските изјави дека нема да гласаат за измените на Уставот се подложни на промени за материјално благо.

 

повеќе