Шефот на кинескиот парламент ќе ја посети Русија

Шефот на кинескиот парламент, Ли Жаншу, оваа недела ќе присуствува на седмиот Источен економски форум во Владивосток, објави новинската агенција Синхуа.

Фото: ЕПА

Така, Ли Жаншу стана највисокиот кинески функционер што ја посетил Русија од почетокот на војната во Украина.

Ли, претседател на Постојаниот комитет на Националниот народен конгрес, од среда до 17 септември ќе престојува во официјална посета на Русија, Монголија, Непал и Јужна Кореја, јавува Синхуа.

За време на неговиот престој во Русија, тој ќе учествува на четиридневен форум, кој треба да почне в понеделник, се вели во соопштението.

Ли, кој моментално е рангиран на третото место во кинеската Комунистичка партија, треба да се повлече од својата партиска позиција на партискиот конгрес следниот месец, но ќе ја задржи пратеничката функција до март.

Кинескиот претседател Си Џинпинг и рускиот претседател Владимир Путин најавија стратегиско партнерство „без граници“ во февруари, пред Русија да ја нападне Украина во, како што рече Путин, „специјална воена операција“.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе