Шефот на германската дипломатија: Не смееме да ѝ извезуваме оружје на Саудиска Арабија

Германија не смее да одобрува продажба на оружје на Саудиска Арабија сѐ додека не се заврши истрагата за околностите на убиството на новинарот Џамал Кашоги, изјави германскиот министер за надворешни работи Хеико мас.

Мас во интервју за германската јавна телевизија Тагестемен истакна дека не постои причина за одобрување на продажба сѐ додека не се разјасни што му се случило на Кашоги.

Најверојатно со ова се повлекува одлуката од минатиот месец за авторизација на продажба на артилериски системи на Ријад.

„Додека траат истрагите и не знаеме што таму се случило, не постои причина за донесување позитивни одлуки за извоз на оружје во Саудиска Арабија“, заклучи Мас.

Убиството на саудискиот новинар дисидент е притисок врз германската влада поради големите договори за извоз на оружје на Саудијците.

„Германските односи со Саудиска Арабија мора да бидат преиспитани по толку неверојатните случувања“, изјави вчера генералниот секретар на социјалдемократите Ларс Клингбејл, коалициски партнер во владата на Меркел

Владата мора „да стави крај на стратегиското партнерство со Ријад и да прекине да извезува оружје“, побара лидерот на зелените одговорен за надворешна политика Омид Нурипур.

Канцеларката Ангела Меркел остро го осуди убиството на новинарот Кашоги оценувајќи ги досегашните објаснувања на официјален Ријад на убиството како „фалични“.

За прв пат имаме постапки за амнестија кои не се водат по службена должност (ex officio), туку по приватна иницијатива на засегнатите странки (ex privata).

повеќе

Причината за загриженост не е дали ЕУ успева да создаде функционални и стабилни земји или не, туку тоа што ангажманот на ЕУ во регионот води кон губење на кредибилитетот на Унијата како меѓународен актер и кон неуспех на нејзината Заедничка надворешна и безбедносна политика.

повеќе

Зошто егзистирањето на Северна Македонија „во духот на Преспанскиот договор“ ќе значи фактичко постоење на една орвеловска држава?

повеќе