Шефот на ФБИ: Русија има намера да се меша на изборите во САД

Русија има намера да се вмеша на изборите во 2020 на САД и покрај санкциите и другите напори Москва да се одврати од тоа, изјави директорот на ФБИ Кристофер Вреј.

„Русите апсолутно имаат намера да се обидат да се мешаат во нашите избори“ и да влијаат на кампањата, рече Вреј на сослушувањето пред сенатскиот Одбор за правосудство.

Вреј сведочи еден ден пред јавното сведочење пред Конгресот на Роберт Малер, поранешниот специјален истражувач, за неговата двегодишна истрага за руското мешање во кампањата за претседателските избори во 2016 година, односно за дослухот на Русија и претседателската кампања на Доналд Трамп.

„Не ги одврати доволно сè она што досега го направивме? Сите санкции, сите разговори, и сè уште го прават тоа?“ запраша претседателот на одборот, републиканскиот сенатор Линдзи Греам.

„Да. Сметам дека се додека не престанат не се доволно одвратени“, одговори Вреј.

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе