Шефот на Фајзер: Не сум сигурен дали ќе ни биде потребна четврта доза

Главниот извршен директор на компанијата Фајзер Алберт Бурла кажа денес дека не е сигурен дали ќе ни биде потребна четврта доза вакцина против ковид-19 и дека вакцината против омикрон варијантата ќе биде спремна во март.

EPA-EFE

Неговото мислење се коси со тоа на извршниот директор на Модерна Стефан Бансел кој изјави дека на луѓето на есен 2022 веројатно ќе им треба четврта доза поради опаѓањето на ефикасноста на бустер дозата на вакцините.

„Не знам дали постои потреба за втор бустер, тоа е нешто што треба да се тестира“, кажа Бурла, а пренесува Ројтерс.

Додаде дека во тек е работата на нова верзија на вакцината против ковид-19 која би требало да е ефикасна против омикрон, но и другите варијанти.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе