Шефот на албанската дипломатија: Нема таен договор ниту поделба на Косово

Министерот за надворешни работи на Албанија Гент Цакај изјави денес дека по посетата на Вашингтон му е јасно дека нема поделба на Косово и дека нема таен договор.

EPA-EFE

Тој на заедничката конференција за медиумите со премиерот Еди Рама во Приштина кажа дека посетата на Вашингтон била претходно планирана и дека не била директно поврзана со прашањето на Косово, пренесува приштинска Коха диторе.

„Единствената средба за Косово беше состанокот со господинот (Ричард) Гренел, а од таму имам три пораки. Првата, нема таен договор, втората, нема поделба на Косово, и третата, нема брзање за брз договор поради некој интерес во врска со изборите во Америка“, кажа Цакај.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе

Десензитивизацијата на Американците кон вртоглаво зголемениот број на жртви во пандемијата ја оправдува познатата опсервација на Јосеф Сталин: „Една смрт е трагедија; еден милион е статистика “. 

повеќе

Практичната имплементација на владината стратегија „едно општество за сите“, која на хартија има добри намери, е засенета од неуспешната борба против корупцијата и организираниот криминал.

повеќе