Шефицата на Европскиот парламент: Санкциите не се доволни, можеме и мораме да ѝ испратиме на Украина повеќе оружје

Роберта Мецола, претседателката на Европскиот парламент, кажа денес за Си-ен-ен дека Европската Унија мора да направи повеќе за да ѝ помогне на Украина во борбата со руските сили и тоа пред сè со испраќање воена опрема и оружје.

EPA-EFE

„Мислам дека сите членки можат и мораат да направат повеќе“, кажа таа коментирајќи го денешниот голем ракетен напад на украинските градови.

„Ова што го видовме денес покажува дека Русија ќе продолжи со ескалација на конфликтот. Како ќе одговориме? Ако нашиот одговор не биде пропорционален на ескалацијата, тогаш ќе гледаме како (рускиот претседател Владимир) Путин убива сè повеќе луѓе“, кажа Мецола.

Претседателката на Европскиот парламент додаде дека санкциите на ЕУ против Русија „очигледно не се доволни“ и ги повика земјите членки да се здружат и да ѝ испратат повеќе тешко оружје на Украина, пред сè тенкови за кои Киев моли веќе некое време.

„Украина бара тенкови, а ЕУ има можност да координира што ѝ се испраќа на Украина. Знам дека од воена перспектива можеме да направиме повеќе“, кажа Мецола.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Калоѓера не може да премолчи, не може да замиже пред историската вистина на Македонија, па затоа во својот живот се определил да македонствува.

повеќе

Слушањето како способност да го фокусираме вниманието на аудитивните дразби е важен аспект на нашиот живот и значително влијае на неговиот квалитет во сите сегменти.

повеќе

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе