Шефицата на Европската комисија се вакцинираше со Фајзер (ФОТО)

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен ја прими првата доза вакцина против ковид-19.

Фото: ЕПА

Фон дер Лајен (62) објави фотографии од вакцинацијата на Твитер.

„Откако вакциниравме 100 милиони луѓе во Европската унија, мило ми е што денес ја примив својата прва доза вакцина против ковид-19“, напиша таа на Твитер.

„Ќе вакцинираме побрзо, испораките на вакцини во ЕУ се забрзуваат. Колку побрзо вакцинираме, толку побрзо ќе ја контролираме пандемијата“, додаде таа.

Нејзината портпаролка напиша дека фон дер Лајен ја примила вакцината на Фајзер.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Алчноста за максимизирање на површината на градење ја помина „црвената линија“. Градот полека ја сече гранката на која седи.

повеќе

Пристигна барањето од етничкиот албански фактор во политиката за тоа да има промена во химната, знамето и грбот на државата.

повеќе

Доколку најмоќните луѓе во земјата (вклучително и претседателот Милановиќ) не престанат со вербалните напади и притисоци врз новинари и медиуми, се плашам дека Хрватска ќе појде по стапките на Унгарија, Полска и Словенија во однос на (не)слободата на медиумите, што секако не е европски, туку автократски пат.

повеќе