Ранети се тројца руски војници

Севернокорејски рибарски брод нападна руска гранична патрола

Руската крајбрежна стража заплени два севернокорејски брода во руските територијални води во Јапонското Море и задржала повеќе од 80 Севернокорејци откако еден брод нападнал руска гранична патрола, објавија руските медиуми повикувајќи се на Федералната безбедносна служба на Руската Федерација (ФСБ).

Руска гранична патрола открила два едреници и 11 моторни бродчиња во нелегален риболов на источниот брег и го задржале првото пловило, по што второто отворило оган.

Тројца руски гранични стражари се повредени во инцидентот.

„Двете пловила се запленети“, соопшти ФСБ и подоцна објави дека се задржани повеќе од 80 Севернокорејци.

Руското министерство за надворешни работи го повикало дипломатскиот претставник на Северна Кореја во Москва поради инцидентот, јавува РИА Новости.

Двата брода се префрлени во руското источно пристаниште Находка.

Москва во јули ја обвини Северна Кореја за нелегално задржување на еден рибарски брод.

Пјонгјанг тогаш соопшти дека екипажот е задржан поради нарушување на правилата за влез во Северна Кореја.

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе

Наместо ефтини штосови на прес конференциите на СДСМ, ВМРО и ДУИ, на кои во несвест паѓаат само  партиските послушници, нивните лидери треба да одговорат на конкретни прашања.

повеќе