Северна Кореја успешно тестирала нов „супер огромен“ ракетен лансер

Северна Корја го извршила последното тестирање на „супер огромен“ повеќецевен ракетен лансер. Системот, кој бил успешно тестиран, наскоро ќе им биде испорачан на воените едници во земјата, соопшти државната агенција КЦНА.

Целта на ова тестирање биал проверка на технолошките и тактичките спецификации на системот, пишува КЦНА.

Северна Кореја вчера лансираше два балистички проектили со краток дострел во Јапонсото Море. Ова беше четврто тестирање на Пјонгјанг овој месец по тримесечната пауза.

Двата проектили биле лансирани од градот Вонсан од источиот брег на Северна Кореја. Двата проектили летале околу 230 километри и достигнале висина од 30 километри, наведе воената команда на Јужна Кореја.

На Пјонгјанг со резолуција на ОН му е забрането тестирање балистички проектили и наметнати му се строги меѓународни санкции за да го одвратат од развојот на ракети со нуклеарни боеви глави.

Глобалната загриженост на Северна Кореја порасна на крајот на 2019 кога Пјонгјанг наметна рок од една година за ослободување од американските санкции и се закани со „божиќен подарок“, што беше протолкувано како тестирање на оружје доколку не имс е исполнат барањата.

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун на 1 јануари кажа дека светот ќе види „ново стратегиско оружје“ во блиска иднина.

Бизнис заедницата која до пред некој месец постојано „трубеше“ како државата не треба да ѝ се меша во работата, веднаш почна да плаче за државна помош.

повеќе

Кога може оние кои пукаа по нас, оние кои ги убија Аце, Коки и Оливер да бидат на слобода, зошто не би бил помилуван и ти?

повеќе

Го регистрираме името Јунајтед Маседонианс и тогаја сетне почнаме да прајме отворени Илинденцки пикници – македонцки илинденцки, не со Богарите. Сами ние Македонци и народо трна.

повеќе