Северна Кореја тврди дека ја има короната под контрола

Северна Кореја трет ден по ред пријави помалку од 200.000 случаи на „треска" и потврди дека ситуацијата со овој проблем „ја има под контрола".

Фото: ЕПА

Во последните 24 часа се забележани нешто повеќе од 134.000 случаи на „треска“, односно сомнителни случаи на ковид-19. Но, тој број продолжува да опаѓа, за разлика од минатата недела кога Северна Кореја пет дена по ред пријавуваше повеќе од 200.000 случаи во 24 часа.

Исто така, во последните 24 часа не е пријавен ниту еден смртен случај поврзан со „треска“.

Од 12 мај, кога беа пријавени првите случаи поврзани со ковид-19, во земјата се пријавени речиси три милиони случаи поврзани со епидемија, но нешто повеќе од два и пол милиони оздравија во меѓувреме, а околу 400.000 случаи во моментот се на лекување. Досега починаа 68 лица.

Се претпоставува дека Северна Кореја, поради недостаток на тестови за коронавирус, не известува дека сите случаи се поврзани со ковид-19, туку ги води како случаи со симптоми на треска.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе