Вршат притисок врз САД?

Северна Кореја тестирала „ново модерно тактичко оружје“ (ВИДЕО)

Севернокорејските медиуми јавија дека нивниот лидер Ким Џонг Ун го посетил местото каде што се тестира ново тактичко оружје со кое се „покажуваат брзорастечките одбранбени можности“.

Ова е прво спомнување на развој на нови оружја во Северна Кореја од почетокот на годинава, а се заканува да ја влоши политичката атмосфера во преговорите меѓу Пјонгјанг и Вашингтон.

„Денешните резултатите ја покажуваат оправданоста на партиската политика која се фокусира на развојот на науката и технологијата за да се одбраниме, а така на сите во регионотт им ги покажавме своите брзорастечки одбранбени капацитети“, изјави Ким.

Според севернокоресјата новинска агенција КЦНА, новото оруѓје треба да ја штити државата како „челичен ѕид“.

Единствената фотографија која севернокорејската агенција ја објави го покажува Ким на плажа опкружен од офицери во воени униформи, но на неа нема никакво оружје.

Вашингтон ја критикуваше објавата со кратко соопштение во кое се наведува дека „останува уверен дека ветувањата кои ги дадоа претседателите Ким и Трамп ќе се исполнат“, алудирајќи на нивната средба во Сингапур во јуни, кога се договорија да работат на денуклеаризација на Корејскиот Полуостров.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе