Северна Кореја се закани дека ќе продолжи со нуклеарните тестови

Северна Кореја соопшти дека општата осуда на нејзините тестови на оружје ја смета за „голема провокација“ и се закани дека ќе продолжи со нуклеарни и ракетни тестови.

„Нашето трпение има граници“, а осудата ја навела Северна Кореја да се преиспита дали да го продолжи разоружувањето, кое го почна заради градење доверба со САД, се вели во соопштението на севернокорејското Министерство за надворешни работи.

Европските земји во Советот за безбедност на ООН во вторникот го осудија неодамнешното тестирање балистички ракети и друго оружје во Северна Кореја, пренесува Ројтерс.

Нуклеарните разговори меѓу САД и Северна Кореја во текот на викендот завршија без успех.

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе

Добар изборен систем треба да биде репрезентативен, но и да овозможува ефикасно владеење.

повеќе

Луѓето можете и ги задржите во сопствената земја - ако им е добро.

повеќе