Преговорите за денуклеаризација во застој

Северна Кореја продолжи со лансирањето проектили

Северна Кореја истрела балистички проектил во морето, соопшти јужнокорејската војска.

Илустрација: ЕПА

Проектилот, според Јужна Кореја, бил истрелан од област во близина на главниот град на Северна Кореја и летал околу 270 километри кон исток на максимална височина од 560 километри пред да падне во водите меѓу Корејскиот полуостров и Јапонија.

Американските и јужнокорејските разузнавачки претставници, се наведува, внимателно го анализираат лансирањето.

Ова е деветти пат Северна Кореја да го тестира своето оружје годинава, додека преговорите за денуклеаризација на земјата со САД се во застој.

Во јануари Северна Кореја изврши седум ракетни тестови, што е нејзин рекорд за еден месец, вклучувајќи го и тестирањето на својата најмоќна ракета од 2017 година.

Осмата ракета е истрелана пред една недела по едномесечна пауза за време на Зимските олимписки игри во Пекинг.

Легенда под Главна слика

Илустрација: ЕПА

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе