По големите американски воени вежби

Северна Кореја предупреди дека избувнувањето војна е „факт“

Пјонгјанг редовно ги осудува воздушните вежби како провокации.

Големите воени вежби спроведени од страна на САД и Јужна Кореја и заканите на САД за превентивна војна против Пјонгјанг доведоа избувнувањето на војната на Корејскиот полуостров да стане „факт“, објави Министерството за надворешни работи на Северна Кореја, пренесе Индепендент.

Портпаролот на севернокорејското Министерство за надворешни работи, исто така, ги обвини „конфронтирачките агресивни“ забелешки на американските официјални претставници што го туркаат полуостровот на работ на војна.

„Прашањето што преостанува е: кога ќе избие војната?“, изјави вчера портпаролот, а пренесе официјалната новинска агенција на Северна Кореја, КЦНА.

„Не сакаме војна, но нема да се криеме од неа“, рече тој.

Тензиите на Корејскиот полуостров значително се зголемија во последниве неколку месеци по последниот ракетен и нуклеарен тест на Северна Кореја, спроведени во спротивност со меѓународниот притисок и резолуциите на Обединетите нации.

Северна Кореја минатата недела објави дека ја тестирала најнапредната интерконтинентална балистичка ракета, што може да стигне до САД.

На Водно навистина не му треба сега и жичарница нова да се гради.

повеќе

Неконтролираниот политички развој, кој создаде пет парламентарни партии на етничките Албанци, ја прави нестабилна политичката ситуација не само кај aлбанскиот блок, туку и на ниво на државата. 

повеќе

Програмата за реформа на управувањето со јавните финансии 2018-2021 се носи во екс-пост заробена држава каде тензиите помеѓу администрацијата, економските агенти, клиентите и општеството се големи.

повеќе