За помалку од една недела

Северна Кореја повторно лансираше 2 ракети од својот источен брег

Две ракети се испукани од лансирниот пункт на полуостровот Ходо, во источниот дел на Северна Кореја, соопшти јужнокорејската војска. За проектилите се верува дека се балистички ракети со краток дострел.

Лансирањето е одржано рано наутро во средата, јави Јонхап повикувајќи се на јужнокорејскиот Здружен генералштаб (ЈСЦ). ЈСЦ соопшти дека ракетите биле тестирани на растојание од 20 минути од областа Вонсон. И двете летале околу 250 километри, на надморска височина од околу 30 километри пред да се урнат во морето.

Додека првично беше објавено дека е можно ракетите да се од нов вид какви досега никогаш не развила Северна Кореја, официјален претставник на ЈЦД подоцна изјави дека се чини дека проектилите се слични на оние кои Пјонгјанг ги лансираше минатата недела. Јужнокорејската војска сега ја проучува траекторијата на летот за да ги идентификува.

Властите во Сеул го свикаа Советот за национална безбедност (НСЦ) за да го испита инцидентот.

ЈЦД соопшти дека јужнокорејската војска одржува „состојба на готовност“ во случај на други идни лансирања.

Новите ракетни тестови следат по помалку од една недела откако Пјонгјанг тестираше неколку балистички ракети со краток дострел. Северна Кореја ги претстави како „ново тактичко водено оружје“, ракетите летаа околу 430 километри пред да се срушат во Јапонско Море.

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе

Наместо ефтини штосови на прес конференциите на СДСМ, ВМРО и ДУИ, на кои во несвест паѓаат само  партиските послушници, нивните лидери треба да одговорат на конкретни прашања.

повеќе