Северна Кореја планира да ги зголеми нуклеарните капацитети

Северна Кореја планира да ги зголеми своите нуклеарни капацитети, јавуваат државните медиуми во земјата.

Фото: ЕПА

Ким Џонг Ун, лидерот на оваа изолирана земја со нуклеарно вооружување, претседаваше со состанокот на воениот одбор на Работничката партија, на која се изнесени „нови политики за натамошно зголемување на средствата за спречување нуклеарна војна“, според Централната корејска новинска агенција (КЦНА) на Пјонгјанг.

Разговарано е и за политиките за ставање на стратешките вооружени сили во состојба на „висока готовност“, јави КЦНА, но не е јасно што вклучуваат тие политики.

Северна Кореја е под меѓународни санкции воведени како одговор на нејзината програма за производство на нуклеарно оружје.

Преговорите за нуклеарно оружје меѓу Северна Кореја и Соединетите Држави се стопирани од средбата меѓу Ким и американскиот претседател Доналд Трамп во февруари 2019 година во Виетнам.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Веќе четврта деценија штом општеството се фокусира на македонско-бугарските или македонско-албанските односи, на улиците излегуваат навивачките групи со навредливиот репертоар. Спонтано? Ајде, Ве молам.

повеќе

Нивото на Советот на Центар никако да порасне и да ги покаже демократските капацитети и зрелоста очекувани од граѓаните.

повеќе

Historia magistra vitae est (Историјата е учителка на животот). Оваа латинска изрека ќе ги објаснува односите меѓу народите и нациите додека постои светот.

повеќе