И понатаму подготвени за средба

Северна Кореја: Одлуката на Трамп не е во склад со желбите на светот

По одлуката на американскиот претседател да ја откаже историската средба со лидерот на Северна Кореја, од Пјонгјанг велат дека и понатаму се подготвени за средба.

Севернокорејската агенција КЦНА наведе дека Ким Џонг Ун направил крајни напори да се реализира средбата со Доналд Трамп, пренесе Ројтерс.

Пјонгјанг, проценува и дека одлуката на Трамп да ја откаже средбата планирана да се одржи на 12 јуни во Сингапур, не е во согласност со „желбите на светот“.

Американскиот претседател вчера одлучи да ја откаже средбата со севернокорејскиот лидер, а за таквата одлука го обвини Пјонгјанг. Тој предупреди и дека американската војска е „подготвена ако е потребно да одговори, на неразумните дејства“ на Северна Кореја.

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе

Повеќе од 40 години пишувам за самостојноста на македонскиот јазик и идентитет и на моменти бев подложуван и на физички напад поради моите ставови. Јас не би прифатил ништо што го негира признавањето на Македонија.

повеќе