Не сака „бесмислени разговори“

Северна Кореја нема да му „подари“ уште еден самит на Трамп

Северна Кореја соопшти дека не е заинтересирана за бесмислени разговори со САД само за претседателот Доналд Трамп да има со што да се пофали и повика на ставање крај на непријателската политика доколку САД навистина сакаат дијалог.

„Повеќе не сме заинтересирани за такви разговори во кои ништо не добиваме. Бидејќи ништо не добиваме за возврат, повеќе нема да му подаруваме на американскиот претседател нешто со што може да се пофали“, изјави поранешниот заменик министер за надворешни работи Ким Кје Гуан.

Неговиот коментар следи откако Трамп за време на викендот на Твитер објави дека исклучиво тој на Северна Кореја може да ѝ понуди светла иднина, исто како и на нејзиниот лидер кој земјата ја води со челична рака, како и неговиот татко и дедо.

„Единствен сум на власт кој може да ви овозможи да ја постигнете својата цел. Морате брзо да дејствувате и да го склучите договорот“, напиша Трамп на Твитер алудирајќи на нова средба со Ким Џонг Ун со кого досега се сретна трипати.

Ким Кје Гуан кажа дека САД мора да направат решителен потег и да се откажат од својата непријателска политика ако навистина сакаат дијалог, но не прецизираше што тоа конкретно значи.

Од вториот самит на претседателите Трамп и Ким во февруари во Виетнам, кој заврши неуспешно, не е забележан никаков напредок во преговорите на двете страни за денуклеаризацијата на Корејскиот Полуостров иако двајцата лидери на третата средба во јуни договорија повторно да го стартуваат преговарачкоот процес.

САД остануваат најмоќната држава во светот, но францускиот претседател Макрон прави сѐ да стане своевиден „пандан“ на претседателот на САД.

повеќе

Сега, кога нашата држава ја предводат анационални лидери, кога супериорната бугарска власт смрди од агресивен национализам, ќе биде тешко да се изгради цврсто пријателство.

повеќе

Иако Буџетот 2020 е популистички, сепак со цврстите ставови за отфрлање на субвенциите за возила и за промена на даночната политика на СДСМ, како и во идејата за понатамошно отворање на Министерството за финансии се наѕира дека Ангеловска знае што прави.

повеќе