Пјонгјанг

Северна Кореја изведе „многу значаен“ тест

Северна Кореја спроведе уште еден „многу значаен" тест на полигонот за лансирање сателити Соха, јави државната агенција КЦНА.

Според државната телевизија КЦНА, тестирањето дало резултати кои ќе помогнат во надградбата на стратешката позиција на земјата.

Не се познати детали за тестирањето, но Ројтерс истакна дека тој полигон претходно бил користен за лансирање ракети во вселената.

Аналитичарите сметаат дека е тестиран нов мотор на проектили што може да се користи за проектили со долг дострел или интерконтинентални балистички проектили.

Соха е сместена на северозападниот дел на земјата, на границата со Кина, постројката е напуштена во 2018 година.

Тестирањето е изведено во време кога Северна Кореја предупредува дека ќе тргне по нов пат поради застојот во преговорите со САД за денуклеаризација.

„Каде да летнеме викендов е пристап што како таков повеќе нема да постои“...

повеќе

Зголемувањето на парите за финансирање на партиите не помагаат во поттикнувањето на политичката активност на граѓаните, туку веројатно и делуваат контрапродуктивно, зголемувајќи ја недовербата во партиите и политичарите.

повеќе

За помалку од еден месец по олеснувањето на рестриктивните мерки, Косово се соочува со нагло зголемување на бројот на случаи со ковид-19, 

повеќе