Северна Кореја истрела нов проектил

Северна Кореја истрела ракетата само неколку часа откако го критикуваше американскиот притисок за нови санкции поради неодамнешното лансирање проектил како „провокација" и предупреди на силна реакција.

Фото: ЕПА

Јужнокорејскиот заеднички стожер соопшти дека Северна Кореја лансирала неидентификуван проектил, без да објасни детали. Јапонската крајбрежна стража исто така соопшти дека Северна Кореја истрелала нешто што би можело да биде балистички проектил.

Северна Кореја ги брани своите ракетни експерименти како легитимно право на самоодбрана и вели дека САД намерно предизвикале ескалација на ситуацијата со воведување нови санкции, објавија државните медиуми претходно во петокот, цитирајќи го Министерството за надворешни работи.

Неодамнешниот развој на „нов тип оружје“ на Северна Кореја е само дел од нејзините напори за модернизација на одбранбените капацитети и не е насочен кон ниту една земја или безбедноста на соседните земји, се вели во соопштението на Министерството за надворешни работи, во соопштението пренесено од државната новинска агенција КЦНА.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе